Jakie wymagania należy spełnić, aby prowadzić działalność gospodarczą w Unii Europejskiej?

Avatar
Jak rekrutować pracowników do firmy

Istnieje kilka wymogów, które musisz spełnić, jeśli chcesz prowadzić działalność gospodarczą w Unii Europejskiej. Należą do nich prawo UE i normy europejskie. Normy to dobrowolne wytyczne dotyczące określonych towarów, procesów i usług, które chronią środowisko i zdrowie konsumentów. Jeśli planujesz sprzedawać swoje produkty lub usługi do innych krajów UE, ważne jest, aby Twoje produkty i usługi były zgodne z tymi przepisami. Ponadto w UE obowiązują przepisy dotyczące zatrudnienia i warunków umów o pracę. Przepisy te określają zasady, których muszą przestrzegać wszyscy pracownicy i pracodawcy. Na przykład istnieją specjalne zasady dotyczące pracowników sektora transportowego i pracowników delegowanych (tych, którzy są zatrudnieni w jednym kraju, a pracują w innym).

Przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w Unii Europejskiej

W Unii Europejskiej obowiązuje wiele przepisów, których muszą przestrzegać przedsiębiorstwa. Przepisy te mają na celu ochronę konsumentów i środowiska. Niektóre z najważniejszych przepisów dotyczą zdrowia i bezpieczeństwa, bezpieczeństwa produktów i informacji dla konsumentów. Przepisy te mają na celu zapewnienie, że przedsiębiorstwa i konsumenci nie są poszkodowani przez źle wykonane produkty lub niehigieniczne warunki.

Komisja Europejska opracowała nowe ramy, które pomagają firmom działać w UE. Jednym z głównych celów tych ram jest promowanie zaangażowania pracowników. Osiąga się to poprzez spółdzielnię europejską (ES), rodzaj spółki z kapitałem zakładowym. Minimalny kapitał wymagany dla tego typu spółki wynosi 120 000 EUR.

Przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w UE są oparte na prawie unijnym i obowiązują we wszystkich krajach członkowskich. Oprócz ochrony akcjonariuszy, przepisy te sprawiają, że działalność gospodarcza w UE jest bardziej efektywna i konkurencyjna. Obecnie w UE zarejestrowanych jest 24 miliony spółek. Około 80% z nich to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Większość z nich to małe i średnie przedsiębiorstwa. Ale przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w UE różnią się także w poszczególnych krajach członkowskich.

Istnieje kilka funduszy unijnych przeznaczonych specjalnie dla przedsiębiorców chcących rozwijać swoją działalność. Fundusze te zapewniają szereg usług i informacji, aby pomóc firmom w rozpoczęciu i rozwoju. Fundusze te mogą również pomóc firmom w rejestracji ich rocznych sprawozdań finansowych, uzyskaniu programu wymiany pracowników lub połączeniu się z inną firmą.

Przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej w UE obejmują unijne ramy ładu korporacyjnego, które promują pozytywne środowisko biznesowe w całej UE. Przepisy te promują również swobodę przedsiębiorczości, która jest częścią Europejskiej Karty Praw Podstawowych. Przepisy te chronią również MŚP. Swoboda przedsiębiorczości jest zagwarantowana w art. 16 i 17 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.

Obowiązki dyrektorów przedsiębiorstw UE

Wśród nowych obowiązków nałożonych na dyrektorów przedsiębiorstw UE jest obowiązek przeciwdziałania zmianie klimatu, który zobowiązuje większe przedsiębiorstwa do ustalenia planu redukcji emisji. Ponadto muszą one włączyć należytą staranność do swojej strategii korporacyjnej. Ponadto muszą wyznaczyć organ nadzorczy, który zapewni skuteczne wypełnianie ich obowiązków. Obowiązki te dotyczą również przedsiębiorstw spoza UE, które muszą wyznaczyć upoważnionego przedstawiciela na terenie UE. Przedstawiciel ten będzie działał jako punkt kontaktowy z odpowiednim organem nadzorczym.

Niniejsze regulacje zostały opracowane w celu wzmocnienia ładu korporacyjnego i promowania zrównoważonego wzrostu. W szczególności mają one na celu zapewnienie, że dyrektorzy działają w najlepszym interesie spółki i zapewniają, że nie występuje konflikt interesów. Komisja Europejska podejmuje debatę na temat obowiązków dyrektorów i ustali, czy konieczne są jakiekolwiek wyjaśnienia na poziomie UE. Komisja analizuje również obowiązki członków zarządu spółek w UE, zwłaszcza w odniesieniu do wpływu presji rynku kapitałowego na spółki. Presje te mogą powodować, że dyrektorzy podejmują krótkoterminowe decyzje, które mogą prowadzić do niewłaściwego zarządzania spółką.

Głównym źródłem ryzyka osobistego dla dyrektorów jest niewypłacalność przedsiębiorstw. W Europie każdego dnia około 600 spółek jest likwidowanych. Kiedy spółka zostaje zlikwidowana, syndyk masy upadłościowej musi zbadać przyczyny niewypłacalności, które mogą obejmować rolę dyrektorów. Ponadto, syndycy masy upadłościowej stają się coraz bardziej agresywni w dochodzeniu roszczeń. Może to przedłużyć prawne skutki spowolnienia gospodarczego.

Komisja Europejska bada, czy należy doprecyzować i rozszerzyć obowiązki dyrektorów w zakresie staranności. Obecnie w wielu państwach członkowskich zakres obowiązków dyrektorów jest niejasny. Brak jasności spowodowałby krótkoterminową koncentrację na interesach finansowych, co stanowiłoby główną przeszkodę dla zrównoważonego ładu korporacyjnego.

Komisja Europejska analizuje również działania, jakie mogą podjąć rady dyrektorów, aby zwiększyć swoją wiedzę na temat zrównoważonego rozwoju. Działania te mogłyby obejmować regularną ocenę poziomu wiedzy specjalistycznej i reagowanie na wątpliwości. Innym ważnym krokiem mógłby być wymóg, aby minimalny odsetek dyrektorów posiadał wiedzę specjalistyczną w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Przepisy dotyczące zatrudniania pracowników w UE

Jeśli rozpoczynasz działalność gospodarczą w Unii Europejskiej, musisz przestrzegać pewnych przepisów dotyczących zatrudnienia. Przepisy te regulują liczbę godzin, które pracownicy mogą przepracować, ich wynagrodzenie oraz inne aspekty zatrudnienia. Ponadto, musisz dostarczyć swoim pracownikom pisemne warunki zatrudnienia. UE wymaga również, abyś zapewnił pracownikom co najmniej cztery tygodnie płatnego urlopu rocznie.

Choć na pierwszy rzut oka przepisy te mogą wydawać się zagmatwane, obowiązują one od wielu lat i są niezbędnym elementem ekosystemu biznesowego. Unia Europejska wdraża odpowiednie przepisy w formie “dyrektyw”, których celem jest zapewnienie jednolitości prawa pracy w całym regionie. Jednak wdrożenie może się różnić w zależności od kraju i firmy.

Pierwsza grupa dyrektyw, które mają zastosowanie do stosunków pracy w UE, ma na celu ustanowienie szeregu praw indywidualnych w stosunkach pracy. Celem jest podniesienie minimalnego poziomu ochrony zgodnie z rozwojem gospodarczym. W szczególności Europejski Trybunał Sprawiedliwości konsekwentnie określa pracownika jako słabszą stronę umowy o pracę. Umowa o pracę jest umową prawną między pracodawcą a pracownikiem.

Jeśli rozpoczynasz działalność gospodarczą w UE, będziesz musiał przestrzegać lokalnych przepisów dotyczących GDPR i ochrony danych. UE ma również swoje własne prawa pracy, które są unikalne dla każdego kraju. Jeśli nie zastosujesz się do tych przepisów, możesz narazić się na wysokie odszkodowania.

UE wymaga od pracodawców stosowania obiektywnego systemu pomiaru godzin pracy. W przypadku dyrektywy o pracy na platformie wymóg ten dotyczy firm, które pracują z algorytmami. Ponadto Konwencja Praw Człowieka UE stanowi, że pracownicy mają prawo do pracy i swobodnego przemieszczania się na terenie całej UE, bez jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na narodowość. Istnieją jednak wyjątki, takie jak konieczność ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

Prawo UE ma również zastosowanie do przedsiębiorstw w Wielkiej Brytanii. Zasady zatrudniania pracowników przez przedsiębiorstwa z UE są skomplikowane, ale mają kluczowe znaczenie dla sukcesu firmy. Przepisy te mają na celu ochronę interesów pracowników i zapewnienie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw.

Korupcja w UE

Unia Europejska podpisała Konwencję ONZ przeciwko korupcji, ale nie wdrożyła jej w pełni. Jako sygnatariusz ma obowiązek dokonać przeglądu zgodności z konwencją i określić wszelkie luki w jej egzekwowaniu. Komisja oświadczyła, że dokona tego w tym roku. Jednak sprawozdanie Komisji na temat wdrożenia UNCAC w UE nie zostało jeszcze opublikowane.

Korupcja jest poważnym problemem dla UE. Szacuje się, że kosztuje ona UE od 179 mld EUR do 990 mld EUR rocznie. Jest to kwota ośmiokrotnie wyższa od poprzednich szacunków. Komisja Europejska stara się zwalczać korupcję i wprowadziła środki do walki z nią. W ostatnim badaniu Eurobarometr stwierdził, że 71% Europejczyków uważa, że korupcja jest powszechna w ich kraju, a 42% uważa, że wzrosła w ciągu ostatnich kilku lat.

Korupcja jest dużym problemem w wielu państwach członkowskich UE i może potencjalnie podważyć zaufanie obywateli do demokratycznych rządów. Niestety, Komisja Europejska robi zbyt mało, by walczyć z korupcją. Chociaż Komisja Europejska ma mandat do walki z korupcją, to bez kompleksowej i spójnej polityki raczej nie osiągnie sukcesu. Obywatele mogą jednak coś zmienić i podnieść świadomość na temat przypadków korupcji. Niedawne badanie wykazało, że 64 % obywateli UE wierzy, że może coś zmienić w walce z korupcją.

Unia Europejska poparła również utworzenie Prokuratury Europejskiej, której zadaniem będzie prowadzenie dochodzeń w sprawie przestępstw finansowych popełnionych na szkodę UE. Nowy organ będzie współpracował z Eurojustem i Europolem, aby zapewnić postawienie przestępców przed sądem. W jego skład wejdzie 22 prokuratorów europejskich w Luksemburgu oraz 140 zastępców prokuratorów w krajach członkowskich.

EPAC popiera utworzenie formalnej europejskiej sieci antykorupcyjnej. Jej członkowie jednogłośnie poparli ten pomysł podczas dorocznej konferencji zawodowej w Wiedniu w 2004 r. i spotkania w Budapeszcie w 2006 r. W 2008 r. niemiecka prezydencja UE ożywiła ten pomysł i ustanowiła Europejską Sieć Antykorupcyjną. EPAC współpracuje również z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych.