Ile zarabia dentysta? – Co wpływa na zarobek?

antoni
ile zarabia dentysta

Zarobki ogólnie zawsze są kontrowersyjnym tematem. Krąży bowiem stereotyp bogatego dentysty. Jak to jednak wygląda naprawdę? Ile zarabia dentysta? I co wpływa na wysokość jego pensji?

Ile zarabia dentysta? – zarobki a wykształcenie

Stomatologia to dosyć skomplikowana specjalizacja. Zanim dentysta będzie mógł rozpocząć swoją karierę, czeka go trochę czasu. Wszystko zaczyna się już w szkole średniej. Należy bowiem znać dosyć dobrze chemię i biologię.

Sprawdź również: https://dentinfo.pl/

Następnie każdego przyszłego dentystę czekają studia. Żeby dostać się na wybrany kierunek musi posiadać bardzo dobre wyniki maturalne. A kolejne pięć lat nauki wpływają na to, ile zarabia dentysta.

 Ile zarabia dentysta? – co po studiach?

Zakończenie studiów to nie koniec podróży dentysty. Teraz musi złożyć odpowiedni wniosek do Okręgowej Izby Lekarskiej. Dzięki temu zyska prawo do wykonywania czynnie zawodu. Wtedy czeka go jeszcze rok stażu, egzamin państwowy i dopiero wtedy może rozpocząć pracę w zawodzie i myśleć o tym, ile zarabia dentysta.

Jak widać, każdego dentystę czeka sporo pracy. Minie wiele lat, zanim będzie mógł naprawdę zabrać się za wykonywanie zawodu i zarabianie.

Ile zarabia dentysta w Polsce?

To, ile zarabia dentysta zależy od wielu czynników. Chodzi tutaj przede wszystkim o uzyskane kwalifikacje oraz uzyskane doświadczenie. Według ogólnych badań zarobki przeważnie wahają się w granicach 2480-6800 zł brutto. A mediana wynosi 4500 zł.

Tak wygląda to w przypadku zwykłego dentysty. Zajmuje się on bowiem jedynie zębami. W przypadku stomatologa zarobki mogą się różnić, gdyż zakres jego działań jest nieco większy.

Ile zarabia dentysta w prywatnym gabinecie dentystycznym?

Pewnie myślimy, że zarobki w takim miejscu są od razu rzędu kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie. Oczywiście, lekarz może dojść do tego poziomu po odpowiednim czasie. Na początek czekają go jednak różne wydatki.

Musi znaleźć odpowiednią lokalizację na swój gabinet. Chodzi bowiem o to, by znalazł się w takim miejscu, by jak najwięcej klientów do niego wpadało. Kolejną kwestią jest wyposażenie. Jest to wydatek, który przeważnie sięga 150 000 zł. A to w przypadku początkującego dentysty. Im lepsze urządzenia potrzebuje, tym większy wydatek będzie musiał ponieść.

Ile zarabia dentysta prywatnie? Chociaż wydatki nie należą do najmniejszych, to z czasem zaczną się zwracać. Im lepszą opinię ma dentysta, tym lepiej zarabia, tym chętniej klienci go polecają innym i tym więcej osób wpada do gabinetu.

Ile zarabia dentysta, gdy prowadzi własny gabinet? Oczywiście wszystko zależy, od cen w gabinecie, ilości klientów oraz czasu poświęconego na leczenie. Jednak przeważnie dentysta może otrzymywać nawet 20 000 zł miesięcznie. Dodatkowo wpływa na to odpowiednia lokalizacja. Jeśli dobrze wszystko rozegra, jest w stanie zarabiać naprawdę sporo.

Ile zarabia dentysta a ile asystent?

Często zdarza się, że dentysta ma swojego własnego asystenta. Jest to osoba, która nie tylko pomaga podczas przeprowadzania zabiegów. Jej zadaniem jest zadbanie o dobrą atmosferę podczas wizyty pacjenta. Dba o sprzęt, prowadzi dokumentację, a także umawia spotkania.

Ile zarabia dentysta? A ile jego asystent? Ten przeważnie może zyskać od 2530 zł do 3490 zł brutto. Są to jednak uśrednione zarobki. Tak jak poprzednio, jeśli dentysta prowadzi prywatny gabinet, ma dobre opinie i wyższe ceny, to jego asystent automatycznie też na tym zyskuje.

Podsumowanie – Ile zarabia dentysta?

Jak widać, wiele zależy od tego, ile otrzyma dany dentysta. Jednak trzeba przyznać, że często opłaca się najbardziej otworzyć własny gabinet, gdyż wtedy uzyskujemy większe przychody. Choć na początku może być trudno. W przypadku publicznych gabinetów przynajmniej nie trzeba ponosić kosztów związanych ze stworzeniem gabinetu.

Ile zarabia dentysta zależy w dużej mierze od jego wiedzy, zaangażowania w pracę oraz jakości jego usług. Dobry specjalista jednak nie potrzebuje wielu klientów, by wiele zarabiać. Jednak dzięki każdego zyska dodatkowe fundusze, które będzie mógł potem przeznaczyć na rozwój swojego gabinetu.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też