Przerwa w karierze może być spowodowana koniecznością opieki nad członkiem rodziny, urodzeniem dziecka, przeprowadzką, problemami zdrowotnymi, nauką i wieloma innymi okolicznościami. Niezależnie od tego, czy byliśmy na nią przygotowani, czy też nie, bardzo często powrót na rynek pracy po długiej przerwie jest trudny i wywołuje u nas wiele obaw. Dotyczą one między innymi pytań, które możemy otrzymać od rekrutera, jeśli zobaczy lukę w naszym CV. Jak wrócić w takiej sytuacji do pracy? Podpowiadamy.
Analiza swojego potencjału i branży, w której szukamy zatrudnienia
Ze względu na to, że z upływem czasu, w wielu branżach zachodzą duże zmiany, a pandemia dodatkowo przyspieszyła ten proces osoby, które przez ostatnie kilka lat nie były nigdzie zatrudnione, powinny w pierwszej kolejności przeanalizować obecną sytuację sektora, w jakim szukają zatrudnienia, a także swojego potencjału. Niestety w wielu miejscach, w których pracownicy wykonywali powtarzalne i niezbyt skomplikowane czynności, zostali oni zastąpieni przez maszyny. W związku z tym, w niektórych firmach dochodziło do masowych zwolnień.
Czasem jednak kierownictwo chcąc nadal współpracować z lojalnymi i rzetelnymi pracownikami, decydowało się na skorzystanie z usługi outplacementu dostępnej na przykład na stronie https://futurecollars.com/outplacement/, w ramach której prowadzone były szkolenia gwarantujące pomoc zwalnianym w postaci podniesienia ich kompetencji czy możliwości zdobycia nowych kwalifikacji.
Stworzenia dobrego CV i podniesienie kwalifikacji zawodowych
Chcąc wrócić na rynek pracy po długiej przerwie, musimy zaktualizować swoje CV. Powinniśmy zawrzeć w nim informacje dotyczące naszego wykształcenia, doświadczenia, kwalifikacji, przebytych kursów czy zakresu obowiązków na wcześniejszych stanowiskach. Jeżeli w czasie przerwy nauczyliśmy się czegoś nowego lub nabyliśmy nowe kompetencje, należy umieścić je w odświeżonym CV. Pamiętajmy, że w dokumencie takim powinny znaleźć się informacje na które w pierwszej kolejności zwraca uwagę rekruter, a więc kwalifikacje zamieszczone w ogłoszeniu o pracę.
Powinniśmy również wiedzieć, że nawet jeśli przed przerwą pracowaliśmy na danym stanowisku i nasze kwalifikacje były wówczas odpowiednie, to wcale nie oznacza, że obecnie od osób wykonujących konkretny zawód nie są wymagane nowe umiejętności. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w naszym przypadku, powinniśmy podjąć działania mające na celu podniesienie naszych kwalifikacji zawodowych. Ewentualnie, jeśli po dłuższej przerwie nie chcemy wracać na wcześniej zajmowane stanowisko, możemy się całkowicie przebranżowić. W takiej sytuacji powinniśmy pomyśleć o ukończeniu odpowiedniego kursu lub szkolenia, ewentualnie studiów podyplomowych. Warto też skorzystać z doradztwa w zakresie przygotowania do procesu przebranżowienia i zdobycia nowych kompetencji.
Treść promocyjna
Zobacz także:
- Gdzie szukać pracy dla ratownika wodnego
- Panele fotowoltaiczne – praca od ręki?
- Jak poprawnie napisać CV?
- Gdzie szukać pracy dla inżyniera
- Jak zatrudniać młodych pracowników