Szczecin jako główne miasto województwa zachodniopomorskiego przyciąga nie tylko turystów, lecz także osoby, które chcą zostać tam na stałe. Jest bowiem całkiem prężnie rozwijającym się ośrodkiem gospodarczym, które daje miejsca pracy w rozmaitych branżach. Co warto wiedzieć o szczecińskim rynku zatrudnienia i w jakich sektorach łatwo tam o znalezienie ciekawego zajęcia zarobkowego?
Charakterystyka szczecińskiego rynku pracy
Szczecin to dynamicznie rozwijające się miasto. W stolicy województwa zachodniopomorskiego funkcjonuje kilkadziesiąt tysięcy podmiotów gospodarki narodowej – w lipcu 2022 roku było ich 73 tys. Przedsiębiorstwa działają w różnorodnych branżach. Wśród nich znajdują się również bardzo duże firmy, które zatrudniają powyżej 1000 podwładnych.
Sytuacja na szczecińskim rynku pracy jest więc całkiem dobra. W Internecie można natrafić na wiele ofert zatrudnienia zarówno dla doświadczonych specjalistów, jak i dla początkujących osób. Wystarczy wpisać hasło „praca Szczecin”, aby znaleźć różnorodne ogłoszenia z wielu branż. Stabilną sytuację potwierdza też stosunkowo niska stopa bezrobocia w mieście. W lipcu 2022 roku utrzymywała się ona na poziomie 3,1%. W województwie zachodniopomorskim w analogicznym okresie było to 6,3%, a w całej Polsce – 4,9%.
Szczeciński rynek pracy oferuje niezłe zarobki. Według danych z lipca 2022 roku przeciętna miesięczna pensja brutto w sektorze przedsiębiorstw utrzymywała się tam na poziomie 6847,20 zł. W skali kraju przeciętne wynagrodzenie w tym samym czasie wynosiło 6778,63 zł.
W jakich zawodach łatwo o zatrudnienie w Szczecinie?
Znalezienie pracy w Szczecinie nie powinno być zbyt skomplikowane, zwłaszcza jeśli ma się odpowiednie kompetencje. Warto wiedzieć, że istnieją branże i profesje, w których zdobycie zatrudnienia może okazać się jeszcze prostsze. Mowa tu o tzw. zawodach deficytowych, czyli takich, na które jest największe zapotrzebowanie pracodawców przy jednoczesnym niedoborze kandydatów. Dane na ich temat każdego roku można przeczytać w analizie „Barometr zawodów”. Zgodnie z prognozą w 2022 roku wśród profesji deficytowych w Szczecinie znajdują się zawody maszynisty, nauczyciela (przedszkolnego i wczesnoszkolnego oraz uczącego języków obcych, przedmiotów zawodowych, ogólnokształcących lub praktycznej nauki zawodu), opiekuna osób starszych lub niepełnosprawnych, ratownika medycznego oraz pracownika socjalnego.
W jakich branżach w Szczecinie można zauważyć nadmiar kandydatów do pracy?
W Szczecinie da się zaobserwować zawody, w których liczba kandydatów przewyższa zapotrzebowanie pracodawców. Oznacza to większą konkurencję między potencjalnymi pracownikami i może utrudniać znalezienie zatrudnienia. Na ewentualne problemy powinny nastawić się osoby wykonujące profesję fryzjera, kosmetyczki, socjologa, pracownika biura podróży, filozofa, historyka, politologa, kulturoznawcy, plastyka, dekoratora wnętrz, konserwatora zabytków, specjalisty ds. żywienia i technologii żywności oraz eksperta od badań społeczno-ekonomicznych.
Zobacz także:
- Praca Mińsk Mazowiecki – Jakie są możliwości?
- Logistyk zarobki – sprawdź, ile zarabia specjalista w tej branży
- Ile zarabia zawodowy kierowca samochodu?
- 8 kierunków studiów, po których możesz liczyć na dobrze płatną pracę
- Na czym polega praca w administracji?