Praca na planie filmowym, jako producent filmowy

antoni
producent filmowy

Interesowało Cię kiedyś czym zajmuje się producent podczas nagrywania filmu, albo czy praca ta jest opłacalna lub jakie wykształcenie trzeba posiadać, by móc pracować w tym zawodzie? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi twierdząco, jesteś w bardzo dobrym miejscu. Omówimy w tym artykule najważniejsze informacje, który należy znać zanim pomyśli się o podjęciu takiej pracy. Choć sama nazwa – producent filmowy – brzmi ekscytująco i na pewno zachęcająco, nie zawsze tak jest. Praca ta nie należy to najprostszych, wymaga profesjonalnej wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia. Jednak nie można zapominać o tym, że choć producent filmowy ma wiele obowiązków, to jego praca jest niezwykle interesująca – o czym dowiecie się w punktach poniżej.

Kim jest i czym zajmuje się producent filmowy? Czy potrzebne jest wykształcenie?

Najpierw zaczniemy od tak naprawdę najbardziej istotniej rzeczy, czyli wyjaśnienia kim jest producent filmowy. Jest on przede wszystkim głównym inwestorem, który zatrudnia wykształcone osoby, które są niezbędne do produkcji filmu oraz zapewnia niezbędne fundusze. Są to również ludzie odpowiedzialni za sprzęt oraz różnego rodzaju materiały. Jeżeli chodzi o wykształcenie, to nie jest ono wymagane, lecz wiedza specjalistyczna na pewno się przyda i będzie bardzo pomocna. Co jest istotną informacją – gdy film zostanie już wyprodukowany, to właśnie właścicielem praw autorskich staje się producent filmowy. Różnego rodzaju prestiżowe nagrody takie jak Oskar, również trafiają do producenta. Praca ta nierozerwalnie wiąże się z wyjazdami, czy spotkaniami z zespołem filmowym i obsadą. To teraz przejdziemy to kolejnego punktu, czyli jaką rolę pełni producent i jak duży udział ma w czasie procesu powstawania filmu. I tutaj wpływ może być różny. Zależy to od stosunków producenta z reżyserem, scenarzystą, aktorami i innym osobami, które zaangażowane są w realizacje filmu. Tak więc producenci różnią się od siebie. Jedni dają pełną swobodę reżyserowi, a drudzy wpływają na produkcje filmu bezpośrednio. Producent filmowy musi posiadać umiejętności negocjacyjne i kierownicze. Bardzo ważne jest również to, aby cechowała go samodyscyplina, dobra organizacja pracy i znajomość języków obcych. Jest człowiekiem na którym stale ciąży odpowiedzialność, od samego początku produkcji aż do jej zakończenia. Czyli możemy dojść do wniosku, że ten zawód wymaga naprawdę dużo wysiłku od człowieka i nie jest wcale taki prosty.

Ile zarabia producent filmowy?

Wynagrodzenie to kolejna kwestia sporna, na którą wypływa wiele czynników. Według podanych informacji na stronach internetowych możemy dowiedzieć się że: “Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 7 820 PLN brutto. Co drugi producent filmowy otrzymuje pensję od 6 270 PLN do 9 680 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych producentów filmowych zarabia poniżej 6 270 PLN brutto.” Są to oczywiście dane dotyczące tego zawodu w Polsce. Wynagrodzenie będzie różniło się w zależności od rodzaju umowy czy lokalizacja miejsca pracy. Z tego też możemy domyślić się, że znacznie większe pensje będą mieli zagraniczni producenci.

Znani producenci

Do najbardziej rozpoznawalnych producentów w należą między innymi: 

  • Piotr Adamczyk w Polsce 
  • Roman Polański w Polsce
  • Stan Lee
  • Ryan Murphy
  • Tom Hanks
  • Robert Shaye
  • Lionel Wigram
  • Steven Spielberg

Podsumowanie

Rozważając wszystkie powyższe informacje, możemy dojść to ogólnego wniosku: praca producenta filmowego jest niesamowicie ciekawa, ale niestety również męcząca i wymagająca wielu wyrzeczeń.  Pewnie wielu z nas nie zdawało sobie sprawy czym tak w rzeczywistości zajmuje się producent, ale teraz już wiemy, że na jego barkach spoczywa wielka odpowiedzialność. Z tego też powodu mają dość mało czasu wolnego, na odpoczynek od pracy. Ponieważ proces powstawania filmu nie trwa tygodnia, a często wiele miesięcy i są to miesiące ciężkiej pracy i odpowiedzialności. Najczęściej oglądając film zwracamy uwagę na aktorów bądź rozmyślamy o tym, jak utalentowany musiał być reżyser. Ale teraz już wiemy, że równie ważną, a nawet najważniejszą osobą jest producent filmowy, bez którego nie powstałby żaden film.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też