Zarobki pielęgniarka i położna – sprawdź, ile faktycznie można zarobić w Polsce

Natalia Wiśniewska
Pielęgniarstwo to odpowiedzialny zawód, który potrafi dać mnóstwo satysfakcji. Decydując się na studia na tym kierunku, z pewnością nie będziesz mieć problemów ze znalezieniem pracy. Poznaj zarobki pielęgniarka i dowiedz się, od czego są uzależnione.
zarobki pielęgniarka

Praca w charakterze pielęgniarki, podobnie jak w innych zawodach, ma swoje zalety i wady. Z pewnością wymaga wielu umiejętności i specjalistycznej wiedzy. Niezbędna jest odporność na stres i wytrwałość. Wiąże się z koniecznością pracy zmianowej. W obecnych czasach w zawodzie tym bardzo łatwo jest znaleźć pracę, ponieważ wzrasta zapotrzebowanie na personel medyczny – zarówno w placówkach prywatnych, jak i publicznych. Co więcej, to zawód coraz lepiej płatny. Sprawdź, jakie są zarobki pielęgniarka.

Ile zarabia pielęgniarka?

Zarobki pielęgniarki uzależnione są od wielu czynników – m.in jej specjalizacji, doświadczenia, stażu pracy, placówki czy wykształcenia. Według luźnych statystyk przeprowadzonych w roku 2021 przez Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe, zarobki 42% ankietowanych wynosiły od 3001 do 4500 zł. Kolejne 35% zadeklarowało, że zarabia 2500-3000 zł miesięcznie. Zarobki tylko nielicznych osób oscylują w granicach powyżej 4500 zł netto miesięcznie. Według ankiety, w której wzięło udział 2459 osób, niektórzy otrzymują wynagrodzenie nawet niższe niż 2500 zł.

Zarobki pielęgniarka w Polsce w 2021 roku

Pensja pielęgniarek to temat, który często pojawia się w mediach. W ostatnim czasie jest o nim głośno, ze względu na częste podwyżki płac. Według nowej konsekwencji, żadna pielęgniarka nie może mieć wynagrodzenia niższego niż na poziomie ustalonym w załączniku do ustawy. Na dzień 1 lipca 2021 r. minimalne wynagrodzenie pielęgniarek z tytułem zawodowym magistra pielęgniarstwa lub położnictwa, które uzyskała tytuł specjalisty, wynosiło 5 775,78 zł. Jest to aż o 37% więcej niż w poprzednim roku, gdy płaca minimalna na tym stanowisku wynosiła zaledwie 4 185,65 zł.

Nowe średnie zarobki pielęgniarek w 2021 roku

Pielęgniarki albo położne bez wykształcenia na poziomie magisterskim też mogą liczyć na stale powiększające się zarobki. Jeżeli uzyskały tytuł specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub innej, mającej związek z ochroną zdrowia to należy im się wynagrodzenie rzędu 4 186 zł. Dotyczy to również pielęgniarek i położnych z tytułem zawodowym licencjata lub magistra. Natomiast pracownicy bez tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub ochrony zdrowia mogą liczyć na zarobki wynoszące około 3 772 zł.

Ile faktycznie zarabiają pielęgniarki?

Warto pamiętać, że faktyczne wynagrodzenie pielęgniarek jest nieco wyższe, niż to przedstawione powyżej. Ma na to wpływ fakt, że oprócz wypłaty zasadniczej należą im się różnego rodzaju dodatki, między innymi za pracę zmianową i nocną – w dni takie jak niedziela i święta lub inne wolne od pracy. Ponadto przysługuje im dodatek stażowy oraz za pracę ponadwymiarową, czyli za dyżury pod telefonem i medyczne lub nadgodziny.

Kolejne zmiany w płacach pielęgniarek – 1 lipca 2022

Od 1 lipca 2022 r. pracownicy znowu mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie. Aktualnie pielęgniarki z tytułem magistra pielęgniarstwa albo położne z tytułem magistra położnictwa, które posiadają specjalizację w określonej dziedzinie ochrony zdrowia, mają ustawowo gwarantowaną wypłatę na poziomie 7 157 zł. Płaca pielęgniarek, które ukończyły studia I stopnia oraz mają specjalizację, wynosi nie mniej niż 5 659 zł. Natomiast pielęgniarek z podobnym wykształceniem jednak bez tytułu specjalisty to kwota rzędu 5 215 zł.

Średnie roczne zarobki – pielęgniarka i położna

Zgodnie z pewnym serwisem zawierającym oferty pracy dla osób wykonujących zawody medyczne, pielęgniarki mogą liczyć na średnie zarobki rzędu 42 870 zł rocznie. W przeliczeniu na godzinę będzie to około 22 zł/h. Osoby, które posiadają wyższe wykształcenie, mogą spodziewać się lepszych zarobków – aż do 54 478 zł w skali roku. Natomiast pielęgniarki z wykształceniem średnim zarabiają poniżej wymienionej średniej – zaledwie 36 104 zł rocznie.

Zawód pielęgniarki, a specjalizacja

Pielęgniarka może ubiegać się dodatkowo o wiele różnych specjalizacji w dziedzinach pielęgniarstwa chirurgicznego, geriatrycznego, onkologicznego, pediatrycznego, rodzinnego czy operacyjnego. Może też zdobyć dodatkowe kwalifikacje, takie jak ratownik medyczny, technik elektroradiolog czy fizjoterapeuta. Wszystko to ma wpływ jej zarobki.

Jaka jest pensja pielęgniarki w zależności od miejsca pracy?

Zarobki pielęgniarki zależą nie tylko od wykształcenia i stażu pracy, ale również od placówki, w której pracuje oraz od wykonywanych obowiązków. Według luźnych statystyk przedstawianych w raporcie GUS ze stycznia 2022 roku pielęgniarki pracujące w placówkach publicznych zarabiają więcej od pracowników zatrudnionych w sektorze prywatnym.

Wynagrodzenie pielęgniarki w zależności od rodzaju zatrudnienia

Pielęgniarka, podobnie jak osoby w innych zawodach może być zatrudniona na podstawie umowy o pracę, o dzieło lub zlecenie. Na najniższą pensję mogą liczyć osoby, które pracują na podstawie umowy o pracę – zarobki takie wynoszą około 3 tyś. złotych miesięcznie. Pielęgniarki zatrudnione na umowę o zlecenie zarabiają nieco więcej, natomiast na najlepszą wypłatę mogą liczyć osoby, które pracują na podstawie umowy o dzieło.

Zarobki pielęgniarki za granicą

Biorąc pod uwagę to, że zarobki osób pracujących w branży medycznej są stosunkowo niskie, coraz więcej pielęgniarek postanawia rozwijać swoją karierę za granicą. Pod tym względem nasze sąsiednie kraje mają sporo do zaoferowania – wbrew pozorom nie tylko w przypadku takich specjalistycznych zawodów jak analityk medyczny czy diagnosta laboratoryjny. Uważa się, że 1,6 do 2,5 tysiąca zł brutto miesięcznie to zarobki, na jakie może liczyć pielęgniarka, która dopiero rozpoczyna pracę w tym fachu. Wypłaty osób z kilkunastoletnim stażem są jeszcze większe. Pielęgniarki z Polski najczęściej decydują się na wyjazd do Niemiec, Francji oraz Belgii.

Czy doświadczenie ma znaczenie?

Według raportów wykonanych przez strony internetowe opisujące zawody, doświadczenie w pracy pielęgniarki nie ma aż tak dużego znaczenia na jej zarobki. Wynagrodzenie młodszego specjalisty jest tylko 400 zł mniejsze w przeciwieństwie do specjalisty. Natomiast starszy specjalista w zawodzie pielęgniarstwa może liczyć na wypłatę jedynie o 600 zł większą niż ma to miejsce w przypadku osób bez doświadczenia.

Wiesz już, jakie są średnie zarobki pielęgniarka? Jak widać, wynagrodzenie osób pracujących w zawodach medycznych, cały czas rosną. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na zdobycie odpowiedniego doświadczenie i pracę w tym zawodzie.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też